مقاومت بلوک سیمانی سبک در برابر نيروهای زلزله

مقاومت بلوک سیمانی سبک در برابر نيروهای زلزله

بلوک سیمانی یکی از مصالح پر مصرف می‌باشد که برای سفت کاری و دیوارکشی کاربرد بسیاری دارد. مواد اولیه مصرفی این بلوک ساختمانی، ماسه و سیمان می‌باشد. امروزه نوعی دیگر از این بلوک مرسوم شده است که با عنوان بلوک سیمانی سبک که از پوکه و سیمان تشکیل می‌گردد. در این مطلب قصد داریم مقاومت بلوک سیمانی سبک در برابر نیروهای زلزله را بررسی نماییم.

بلوک بتنی سبک بیشتر برای تیغه بندی آپارتمان‌ها و برج‌ها که فاکتور وزن یکی از فاکتورهای مهم ساختمان به حساب می‌آید، کاربرد بیشتری دارد. از طرفی بلوک سبک، عایق حرارتی و صوتی نیز می‌باشد و مباحث ۱۸ و ۱۹ قوانین شهرداری و مقررات ملی ساختمان را نیز رعایت می‌کند.

این نوع بلوک در ابعاد مختلفی تولید می‌شود که کاربردهای مختلفی نیز دارد. به عنوان مثال، بلوک ۱۰ برای تیغه بندی داخلی و ۱۵ برای تیغه‌ بندی خارجی کاربرد دارند.

بلوک سیمانی سبک فقط از پوکه و سیمان تشکیل می‌شود و هر مواد دیگری باعث کاهش کیفیت محصول می‌گردد که البته در قیمت بلوک نیز بسیار تأثیرگذار است. به همین خاطر است که گاهی اوقات بعضی از فروشندگان قیمت بلوک پوکه ای را کمتر اعلام می‌کنند.

همچنین بلوک‌های دیگری نیز در بازار وجود دارند که از ماسه و سیمان می‌باشند که به بلوک بتنی یا بلوک باغی یا همان بلوک سنگین معروف می‌باشند.

مزایای استفاده از بلوک سیمانی سبک

بلوک سبک سیمانی از مخلوط کردن سیمان، آب، سنگدانه‌های سبک پس از لرزاندن و متراکم کردن در دستگاه‌های مخصوص ساخت بلوک تولید می‌شوند. این نوع بلوک، قابلیت تولید در ابعاد مختلف را دارد و به صورت تو خالی و تو پر هستند که باعث کاهش هزینه ساخت ساختمان و کاهش وزن سازه می‌شوند.

این بلوک سیمانی امروزه یکی از مصالح پر کاربرد و به صرفه در صنعت ساختمان سازی چه از لحاظ سرعت اجرا و چه از لحاظ دیگر قابلیت‌ها مانند کاهش مصرف انرژی می‌باشد. در ادامه با برخی ویژگی‌های این بلوک آشنا خواهیم شد:

باعث تسریع در اجرا و ساخت و سازهای ساختمانی می‌شود.

باعث کاهش قیمت و پرتی کمتر نسبت به مصالح مشابه می‌شود.

باعث عایق حرارتی و رعایت مبحث ۱۹ قوانین شهرسازی شهرداری می‌شود.

باعث عایق صوتی و رعایت مبحث ۱۸ قوانین شهرسازی شهرداری می‌شود.

باعث کاهش بار مرده ساختمان می‌شود.

باعث بازدارندگی رطوبت و نم می‌شود.

موجب حذف یا کاهش لایه گچ و خاک دیوارها می‌شود.

بلوک سیمانی سبک، مقاوم در برابر یخ زدگی می‌باشد.

بلوک سبک سیمانی، مقاوم در برابر آتش و ph نزدیک به نرمال است.

این بلوک ، دارای تراکم ناپذیری تحت فشار ثابت و دائمی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *